https://www.instagram.com/mersinbuyuksehirbelediyesi

MHP’Lİ KILAVUZ’DAN “SOSYAL MEDYANIN TOPLUM ÜZERİNDEKİ ETKİSİ ARAŞTILIRSIN” ÖNERGESİ

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, Sosyal medyanın, toplum üzerindeki etkisi ve bilgisayar/cep telefonu bağımlılığının çocukların gelişimleri üzerindeki etkilerini tespit etmek amacıyla TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi sundu. Önergede, “Sosyal medyanın toplum üzerine etkileri bağlamında bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?” denildi.
Bu haber 2020-10-08 22:04:55 eklenmiştir

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, Sosyal medyanın, toplum üzerindeki etkisi ve bilgisayar/cep telefonu bağımlılığının çocukların gelişimleri üzerindeki etkilerini tespit etmek amacıyla TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi sundu.

Önergede, “Sosyal medyanın toplum üzerine etkileri bağlamında bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?” denildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından cevaplandırılması üzerine TBMM Başkanlığına sunulan yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verildi.

Sosyal medyanın toplum üzerine etkileri bağlamında bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?

Bilgisayar ve cep telefonu bağımlılığının çocukların sağlıklı gelişimlerine olumsuz etkilerinin önlenmesine yönelik bakanlıkça yürütülen bir politika uygulanmakta mıdır?

Televizyonlarda yayınlanan çizgi filmlerin çocuklarda yarattığı olumsuz etkilerin önlenmesine ve milli, ahlaki, kültürel dokularının zedelenmesinin engellenmesine yönelik bakanlığınızca ne gibi çalışmalar yürütülmektedir?

Sosyal medya bağımlılığı nedir?

Kullanımı her geçen gün artmakta olan sosyal medya, hayatımızın odak noktası haline geldi. Sosyal Medya Bağımlılığı nedir sorusunu cevaplamamız için öncelikle Sosyal medya nedir onun kısaca bir tanımını yapalım. Sosyal medya; duygularımızı, düşüncelerimizi, fotoğraflarımızı, videolarımızı, nerede olduğumuzu paylaştığımız, arkadaşlarımız ve ailemizle iletişim kurabildiğimiz, son dakika haberleri takip edebildiğimiz bir mecradır. Hatta artık günlük medya tüketimi bile sosyal medya platformları üzerinden yapılıyor.

Sosyal Medya Bağımlılığının Belirtileri Nelerdir?

Uyandığınızda ilk aklınıza gelen şey sosyal medya ise bağımlılık belirtisi taşıyorsunuz demektir. Yapılan araştırmalar sonucunda; 5 akıllı cihaz kullanıcısının 4’ü yani, mobil cihaz kullanıcılarının % 80’i, sosyal medyaya bakabilmek için 15 dakika erken kalkmayı göze alıyor. Yani geç uyunabiliyor, erken kalkılabiliyor yani uykusuz kalmayı göze alabiliyoruz ama gündemden uzak kalmayı göze alamıyoruz.

Sosyal medya hesaplarınızı sürekli yeniliyor ve güncelliyor sanız diğer bir belirtiyi taşıyorsunuz demektir. İnsanlar günde ortalama 2 – 3 saatini sosyal medyada harcıyorlar. Eğer bağımlı olup olmadığınızı merak ediyorsanız kaç saatinizi sosyal mecralarda geçirdiğinizi hesaplayın.

Günlük bütün rutinlerinizi sosyal medyada paylaşmadan duramıyorsanız bağımlısınız demektir. Giydiğiniz kıyafetlerden, yaptığınız makyaja, gittiğiniz yerlerden yediğiniz yemeğe kadar her şeyi sosyal medya hesaplarında paylaşıyorsanız sosyal medya bağımlılığı sinyallerini veriyorsunuz demektir.

Tüm dünya mobil cihazların etkisi altında. Mobil cihazlardan internet kullanımı iletişim kurabilmek adına en etkili yollardan bir tanesi oldu. E-Maillerin, aramaların, kısa mesajların kullanımının git gide azaldığı bugünlerde WhatsApp, Messenger, Skype, Twitter ve Facebook kullanımı da aynı oranda artmıştır. Eğer bilgiye ulaşmak ve bağlantılar için temel noktanız sosyal medyaysa bağımlılığın diğer bir etkisini gösteriyorsunuz demektir.

Canınız sıkıldığında aklınıza gelen ilk seçenek sosyal medyaysa ve farklı bir şey ararken sosyal medya platformlarında kendinizi kaybolmuş olarak buluyorsanız sosyal medya bağımlılığının belirtilerini gösteriyorsunuz demektir.

 


ETİKETLER :
Diğer MHP haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

Arşiv Arama
- -


Mersin Ses Gazetesi
Copyright © 2021 Mersin Ses Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi